• Sizi Ehliyet Sınavına Değil, Trafiğe Hazırlıyoruz.
Motosiklet Ehliyeti

Motosiklet Ehliyeti

Motosiklet piyasasında genelde kullanıcılar küçük motorlu motosikletlerden kullanmaya başlar ve kullanıp kendini geliştirdikçe daha büyük motorlu ve güçlü motosikletler kullanır. Ehliyet sınıflarıda bu yönde düzenlendi. Artık ilk motor deneyiminiz bir yarış motoru olamayacak.

16 yaşında ehliyet almak isteyen bir sürücü adayı max 15 beygir ve 125 cc lik küçük motorlu olarak tabir edilen motorsikletlerin veya 4 tekerlekli motosiklet olan atv lerin ehliyetini (B1 sınıfı) alabilecek. Ancak 18 yaşından sonra 46 beygir güce kadar motosiklet kullanabileceği ehliyet olan a2 ehliyeti alabilecek. Daha güçlü motorlar kullanılmak isteniyora 2 yıl A2 ehliyete sahip olduktan sonra A Sınıfı motosiklet ehliyeti alınabilecektir.

Motosiklet ehliyeti sınıfları aşağıda ayrı sayfalar halinde listelenmiştir. İlk defa motosiklet ehliyeti alacaksanız, ve 16- 18 yaş arasında iseniz ATV-B1 yada A1 sınıfı ,18 yaş üstüyseniz A2 ve ATV-B1 sınıfı ehliyet alabilirsiniz. A Sınıfı ehliyeti ancak 2 yıllık A2 Ehliyet tecrübenizden sonra veya 24 yaşını doldurdukran sonra A2 tecrübesi aranmadan alabilirsiniz.

Güçlü motorlara meraklıysanız ve güvenli bir şekilde kullanmak istiyorsanız 2 yıllık tecrübe arandığı için bir önce A2 ehliyet almanızı öneririz. 24 yaşın üzerindeyseniz direkt olarak A sınıfı ehliyet alabilirsiniz.

A1 Sınıfı (125 cc ye kadar) – A2 Sınıfı (500 cc ye kadar) – A Sınıfı (bütün motosikletler)

A1 A2 ehliyet alabilmek için öğrenim durumu yönetmeliğine göre en az ilkokul mezunu ve 2. kademe okuma yazma belgesi olması yeterli.30 Haziran 2011 tarihinden sonra ilkokul mezunları ve 2. kademe belgesi olanlar Ehliyet alamazlar.

A2 ehliyeti sürücü belgesi ile motorlu bisiklet,motorsiklet, Scooter (Tüm motorsikletleri) kullanabilir. ATV motorsikletler mevcut yasa ile A2 sınıfı ehliyeti kullanılabilmektedir. Ruhsatta otomobil yazan ATVlerde b sınıfı ehliyet kullanabilmektedir.

A2 sınıfı sürücü belgesinden diğer ehliyet sınıfı belgelerine fark yapmak isteyenler İlkyardım dersi sınavından muaf olacaklardır.

B ehliyetten A2 ehliyete fark; E2den A2 ye fark, D sınıfı ehliyetten A2 sınıfı ehliyete farklarda sadece motor sınavında 20 soru sorulur.

A2 ehliyet sınav yerleri yazılı sınavdan 7 10 gün önce belli olur

A2 ehliyet sınav sonuçları direksiyon sınav tarihinden yaklaşık 7 10 gün önce açıklanır.

A2 motorsiklet yazılı sınavından başarılı olanlar direksiyon sınavına girebilirler.

A2 sınavından başarısız olanlar bir sonraki yazılı sınava girerler.